Telefon: +420 774 877 469 bce@bce.cz
Fotovoltaika | Produkt

Zdražení elektřiny v roce 2020? Proč a o kolik?

11. února 2020

V roce 2019 se světové ekonomice dařilo. Rostla cena komodit, jako je uhlí. Rostla cena emisních povolenek. Rekordní byl také počet našich krajanů, kteří změnili dodavatele elektřiny. Jak spolu tyto věci souvisí a jak se promítnou do cen elektřiny v roce 2020?

Jak snížit svoje účty za elektřinu?

  1. Nezávazná kalkulace
  2. Kompletní projekt a zajištění povolení
  3. Vyřízení státní dotace
  4. Montáž a zapojení bez starostí

Předpověď zdražování elektřiny na rok 2020

Analytici napříč naším mediálním světem se shodli, že v tomto roce můžeme očekávat zdražení zhruba o 5 až 7 %. Co přesně to znamená pro váš rodinný rozpočet ale závisí na řadě dalších okolností.

Pokud elektřinou pouze svítíte, můžete se „těšit” skutečně jen na malé zdražení v řádu jednotek procent. Šťastlivci, kteří mají cenu elektřiny zafixovanou na nějaké běžící smlouvě, nemusejí poznat žádný rozdíl. Naproti tomu domácnosti odkázané na elektrický ohřev vody nebo vytápění letos přijdou na hůl – zdražení těchto složek elektřiny se delší dobu odkládalo, a tak může dojít ke skoku klidně i o třetinu až polovinu.

Proč elektřina zdražuje?

Jak jsme si už řekli v článku s úvahou o návratnosti investic do fotovoltaiky, cena elektřiny se skládá ze tří částí:

  • regulované složky (určuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu),
  • neregulované složky (ta závisí na dodavateli, jeho marži a tarifech),
  • daní (ty opět určuje stát).

Do ceny elektřiny se největší měrou promítají ceny emisních povolenek, které v loňském roce vystřelily nahoru tak, jak to nikdo nečekal. Roste také cena uhlí, ze kterého se v našich podmínkách stále vyrábí většina energií. Ekonomicky úspěšný rok se také podepsal na zvýšené poptávce a tím elektřinu znovu zdražil na burzách.

Všechny uvedené okolnosti se mohou nebo nemusí hned promítnout do neregulované složky ceny. Záleží na dodavateli, s jakými si hraje marketingovými nástroji, kdy se rozhodne uzavírat nové výhodné smlouvy za cenu snížení vlastního zisku, a kdy se rozhodne, že se mu peníze musejí vrátit.

Někteří dodavatelé, kteří v nedávné minulosti lákali klienty na nízké ceny, tak paradoxně mohou zdražovat víc než ostatní.

Co na to solárníci?

Pokud jste šťastným vlastníkem dobře navržené, například hybridní fotovoltaické elektrárny, noční můry ze zdražování elektřiny jste do značné míry ušetřeni. Spíš naopak. Rostoucí cena energií znamená, že z pořizovací ceny letos zpět do vlastní kapsy ukrojíte víc než v loni.

Shrnutí a závěr

Předpovědi pro tento rok sice věští menší zdražení, než proběhlo v roce 2019, ale přesto se zdražovat bude, některým lidem celkem výrazně. Přibývat bude i těch, kteří v prostředí neustále rostoucích cen vsadí na energetickou soběstačnost. Kam se letos zařadíte vy?