Časté dotazy


  • Nárok na dotaci
  • Délka realizace elektrárny
  • Životnost panelů
  • Odolnost panelů
  • Údržba panelů
  • Bezpečnost instalace elektrárny
  • Ovlivnění výkonu elektrárny
  • Co se děje při výpadku sítě
  • Výměna bojleru
  • Co je hybridní elektrárna






Nejčastější dotazy


Kdo může žádat o dotaci Nová zelená úsporám?

Státní dotace Nová zelená úsporám na pořízení fotovoltaické elektrárny je určena všem majitelům rodinných domů. Týká se to majitelů jak dokončených staveb, tak rozestavěných novostaveb. U těch je ovšem podmínkou pro schválení dotace termín kolaudace, který musí být potvrzený do 9 měsíců od žádosti o dotaci na fotovoltaickou elektrárnu. Naše řešení FVE je vždy koncipováno tak, aby splnilo všechny podmínky pro získání dotace. Administrativu spojenou se žádostí o dotaci navíc vyřídíme za vás.

Dotační program Nová zelená úsporám (NZÚ) se spustila v září 2023. Více informace zde...




Jak dlouho trvá proces realizace elektrárny?

Celkovou délku procesu ovlivňuje především vyřizování administrativy, což je v řádech několika týdnů až měsíců. Po celou dobu vás budeme o všem, na čem zrovna pracujeme, informovat. Samotná instalace elektrárny je velmi rychlá a snadná. Pohybuje se zhruba v délce od 2 do 5 dnů, vždy v předem dohodnutém termínu. Informujte se u našich specialistů, jaké jsou aktuální doby vyřízení celého procesu.

Informujte se u našich specialistů, jaké jsou aktuální doby vyřízení celého procesu.




Jaká je životnost panelů a jak dlouho mi bude elektrárna vyrábět energii?

Na námi dodávané fotovoltaické panely poskytujeme 25 let záruku na garantovaný výkon, který by neměl klesnout pod 80% účinnost. Samotný fotovoltaický panel pak ale vydrží mnohem déle. Životnost elektrárny je okolo 30 let.




Jsou panely odolné proti nepříznivým podmínkám?

Fotovoltaické panely jsou samozřejmě vyráběné a testované tak, aby vydržely i náročné přírodní podmínky jako například kroupy. Naše panely pro FVE jsou vybaveny speciálním tvrzeným sklem. Můžete si nicméně nechat pojistit nejen poškození panelů, ale i další rizika související s provozem fotovoltaické elektrárny, jako jsou například škody vzniklé v důsledku vichřice, požáru, blesku, krádeže apod.





Musí se panely nějak udržovat?

Fotovoltaické panely jsou přirozeně omývány deštěm, proto není nutné je speciálně čistit. I při dlouhodobé prašnosti jsou výrobní ztráty minimální. Ani sníh nezpůsobuje žádné potíže. Díky tomu, že je plocha panelů hladká, sníh se na nich dlouho neudrží a sám sjede. Výjimkou jsou panely, které jsou nainstalovány rovně – ty pak samočistící schopnost ztrácí a je třeba je udržovat.




Je instalace panelů na střechu bezpečná?

V současné době je možné fotovoltaickou elektrárnu bezpečně instalovat na všechny druhy střešních krytin. Stejně tak je možné instalovat panely jak na šikmou, tak na rovnou střechu. Dle typu střechy či krytiny se vybere speciální upevňovací systém. Nejčastěji se panely na šikmé střeše kotví do střešních trámů. Přečtěte si také článek o přípravě domu na instalaci fotovoltaické elektrárny…




Jak se vybírá optimální výkon elektrárny? Jak ho ovlivňuje orientace střechy?

Výběr vhodného výkonu fotovoltaické elektrárny ovlivňuje více faktorů. Nejdůležitější jsou technické možnosti střechy a výše spotřeby energie v domácnosti. Ideální orientace střechy je samozřejmě na jih, nicméně při mírném odklonu na východ či západ jsou ztráty výkonu minimální. Při vyšší spotřebě energie v domácnosti je pak vhodné využít možnosti akumulace energie do baterií, jejichž životnost je více jak 6 000 nabití.




Co se děje s elektrárnou při výpadku sítě?

Fotovoltaická elektrárna akumuluje vyrobenou energii buď na ohřev teplé vody, anebo se uchovává v bateriích. Pokud elektrárna pracuje a její energie je využívána, jsou oba systémy nezávislé na elektřině z distribuční soustavy a fungují i při výpadku sítě. U systému, který využívá baterie, je možné fungovat i při výpadku energie ze sítě po dobu, než vyčerpáte energii z baterií.




Potřebuji při akumulaci energie do vody měnit stávající bojler?

Při instalaci FVE s akumulací energie do vody se stávající zásobník teplé vody v drtivé většině případů měnit nemusí. Mělo by se ale jednat o bojler elektrický nebo kombinovaný.





Co je hybridní fotovoltaická elektrárna?

Hybridní fotovoltaický systém využívá akumulaci energie do baterií. Je tvořen z fotovoltaických panelů a měniče, který vyrobenou elektřinu přemění na elektřinu vhodnou pro spotřebu. Nespotřebovaná energie se přitom ukládá do bateriového úložiště. Při realizacích FVE nejčastěji využíváme výkonné vysokonapěťové, modulové baterie PylonTech, se kterými máme ty nejlepší zkušenosti.





Další časté dotazy


V jakých lokalitách působíte?

Fotovoltaické elektrárny instalujeme po celé České Republice. Máme desítky specialistů s přidělenými oblastmi a nemáme problém instalovat v jednom pracovním dni v různých koutech naší krásné země.




Provádíte také servis fotovoltaických elektráren?

Samozřejmě provádíme záruční i pozáruční servis našich fotovoltaických elektráren v případě problémů. Servis vaší elektrárny je možné si objednat na e-mailu servis@bce.cz . 




Realizujete fotovoltaické elektrárny také pro firmy?

Ano, okrajově realizujeme i fotovoltaiku pro firmy a podnikatele. Fotovoltaické elektrárny pro firmy navrhujeme na míru, zpravidla se počítá s instalací vyššího výkonu, než je tomu u jednotlivých rodinných domů. Více informací naleznete zde…



 

Garantujeme tu nejlepší péči

  • Poradíme
    Poradíme Vám
    Od prvního kontaktu budeme vašimi partnery. Poradíme vám s výběrem vhodné fotovoltaiky i příslušenství, provedeme nezávazné kalkulace a vyjednáme pro vás dotaci z programu Nová zelená úsporám. Individuální přístup je pro nás důležitý.
  • Spolehlivý servis
    Spolehlivý servis
    Provádíme servis na fotovoltaických systémech po celé republice. Náš standard servisních úkonů je vysoký a máme spolehlivý tým techniků, kteří ví, jak se o fotovoltaické elektrárny starat, aby sloužily co nejdéle a v maximálním výkonu.
  • Záruka 25 let
    Záruka 25 let
    Na námi dodávané fotovoltaické panely poskytujeme 25 let záruku na garantovaný výkon, který neklesne pod 80% účinnost. Samotný fotovoltaický panel ale vydrží i déle, obvykle až 30 let.
  • 100% jistota dotace
    100% jistota dotace
    Vyřídíme za vás dotační podporu z programu Nová zelená úsporám. Cena realizace fotovoltaiky tak může klesnout až o polovinu. Máme 100% úspěšnost ve vyřizování dotační podpory. Díky dotaci se návratnost investice do fotovoltaiky výrazně zkracuje.