Solární články, sníh a námraza. Čistit? Nečistit?

Fotovoltaické panely mohou během zimy dodávat zhruba 20 % svého optimálního výkonu. Není to žádný zázrak, ale pořád to dává ekonomický smysl. To vše samozřejmě pod podmínkou, že nejsou pokryté sněhem nebo ledovou krustou. Pojďme se podívat, jak pečovat o fotovoltaiku v zimě… 

Vyrábějte elektřinu celoročně

  1. Nezávazná kalkulace
  2. Kompletní projekt a zajištění povolení
  3. Vyřízení státní dotace
  4. Montáž a zapojení bez starostí

 Naše nabídka 
Sněží. Důvod k panice?

Solární panely mají tu nepříjemnou vlastnost, že pokud jsou celé pokryté sněhem, nevyrábějí žádný elektrický proud. Důvodů, proč by našinec neměl propadat panice, kdykoliv se za oknem nesměle objeví prvních pár vloček, je hned několik.

  • Naše zimy jsou v poslední době na sníh chudé. Alespoň týden sáňkování v kuse sice dětem marně slibujeme už několik let, ale na druhé straně ušetříme víc za elektřinu.
  • Pokud sněhu není záplava, po panelech neškodně sklouzne. Hladký povrch v kombinaci s nutným sklonem nás většiny sněhové nadílky zbaví, ještě než pod oknem uvidíme první sypací vůz. Jak to udělat, aby sněhopád nezranil chodce, si řekneme později.
  • Tmavá barva panelů se ohřeje i při zubatém zimním sluníčku. Povrch solárů se tak často napadaného sněhu zbavuje rychleji než zbytek střechy. Opět pozor na to, aby něco nespadlo na nešťastné chodce.


Sníh skutečně pokryl panely a ty přestaly vyrábět elektřinu. Co dál?

Děti dovádějí na dvorku, ale naše soukromá elektrárna nevyrábí proud. Pokud nevypadá předpověď špatně (tedy pro děti dobře), můžeme pomýšlet na to, že sníh z panelů odstraníme. Ovšem pozor. Měli bychom předcházet zranění nebo poškození majetku.

Lézt po střeše bez zajištění rozhodně nedoporučujeme. Pokud provozujete solární elektrárnu na horách nebo někde na vysočině, můžete zvážit instalaci servisní lávky, pak je odmetání sněhu jednodušší. Samozřejmě s přihlédnutím k tomu, jak se potom celá instalace panelů prodraží a jestli se to ještě vyplatí.

Ať tak či tak, k odklízení sněhu bychom neměli používat kovové předměty jako lopaty (ani plastové s hliníkovým okrajem) ani žádná hrabla určená na chodník. A už vůbec bychom neměli škrábat námrazu, pokud nějaká vznikne. Riziko poškození panelů nebo obnažení nějakého vodiče je vzhledem k potřebné vynaložené síle velmi reálné.

Objednat firmu? Jen pokud se to vyplatí

Na odklízení sněhu z povrchu fotovoltaických panelů můžete v některých lokalitách využít specializované firmy. Samozřejmě to není zadarmo, a tak bychom měli přemýšlet – vrátí se nám to na vyrobené energii? Nemá zítra sněžit zase?

Specifika montáže ve vybraných klimatických lokalitách

Bezpečnost především. Sněhová peřina uložená na šikmé střeše má docela velkou sílu a na některé eventuality je potřeba myslet předem.

Instalujte sněhové zábrany pod panely a někdy i nad ně. Hladký, tmavý a nakloněný povrch panelů urychluje sesun sněhu a odtávání. Pokud nemá někdo nebo něco vedle domu přijít k úhoně, je potřeba sjíždějící sníh zbrzdit zábranami.

Shrnutí a závěr

V našich klimatických podmínkách má solární elektrárna potenciál vyrábět elektřinu celoročně. Drobné sněhové přeháňky se na panelech vzhledem k náklonu, povrchu a barvě neudrží. Pokud sníh střechu skutečně pokryje, pečlivě zvažte, jestli je ve vašich silách sníh odklidit bez rizika poškození panelů a jestli předpověď neříká, že to budete zítra dělat znovu.

Použitá fotografie: https://pixabay.com/cs/