Rozhovor s jednatelem BCE Romanem Brůžičkou

o aktuálním dění ve světě fotovoltaiky

Pojďte si s námi pročíst rozhovor s panem Ing. Romanem Brůžičkou, jednatelem společnosti bc engineering s.r.o.
Zeptali jsme se na několik klíčových otázek souvisejících s fotovoltaikou. Tento trh momentálně zažívá obrovský boom, nicméně tak velký růst přináší i rizika, pokud nezvolíte pro realizaci fotovoltaiky zkušenou a kvalitní firmu.Dobrý den, Romane. Představte krátce společnost BCE, ve které jste jednatelem.

Dobrý den. Naše firma patří k průkopníkům fotovoltaiky v Česku. Byli jsme jednou z prvních společností, které se vrhly do tehdy neprobádaného segmentu fotovoltaiky. Psal se rok 2005, takže teď už je to 17 let, co sbíráme zkušenosti kolem instalací fotovoltaických elektráren. Technické znalosti staveb také uplatňujeme pro projektovou činnost. Kromě fotovoltaik pro rodinné domy nabízíme také domácí nabíječky elektromobilů (wallboxy) a další doplňkové služby.

Co říkáte na současnou energetickou krizi kolem nás?

Sešlo se několik nepříznivých faktorů. Nejhorší na tom je, že na souběh covidu, dopravních a výrobních komplikací, bezpečnostních rizik, nepřiměřeně drahých energií v Česku a dalších problémů doplatí koncový odběratel. A myslím si, že lidé brzo nebudou mít, kde brát.

Co to znamená pro BCE? Je enormní zájem o fotovoltaiku?

Růst poptávek je samozřejmě znát. Lidé hledají možnosti, jak se vymanit z energetické závislosti a s ní spojené spirály zdražování. Měli bychom se radovat, ale není to vůbec tak jednoduché. O boomu fotovoltaiky ví skoro každý, a proto se skoro každý chce také angažovat a zkusit na situaci vydělat. Na trhu přibývá konkurence, ale já nevím, jestli to konkurencí nazvat. Není na podnikání připravena, neumí v oboru chodit, prostě jen zkouší trhnout zisk. A podle toho také rychle končí. Na nás, stabilnější firmy s dlouholetou praxí, to pak hází špatné světlo, protože nás zákazník může rychle hodit do jednoho pytle, pokud nemá dostatek informací nebo přímou zkušenost. Situace zdaleka není tak růžová, jak by mohla pro firmy s fotovoltaikou vypadat. Potýkáme se s výpadky dodávek materiálu, neustálým zdražováním, nedostatkem pracovní síly. A jelikož chceme lidem dodávat kvalitní služby, s problémy se musíme vypořádat.

Ale plynou ze zájmu pro vás i pozitiva, že?

Ano, pokud se umíme dobře vypořádat s aktuálními úskalími, realizací fotovoltaik je opravdu hodně, protože lidé prostě chtějí šetřit (možná přesněji musí). Navyšujeme počty obchodníků i kvalifikovaných dělníků a specialistů. Vkládáme peníze do marketingu, který je však pečlivě plánován a opíráme se v něm o kvalitní služby. Žádné podprahovky. Meziroční návštěvnost webů (kromě bce.cz také solarnikalkulacka.cz) je enormní, telefony stále zvoní.

Je lepší fotovoltaiku poptat hned? Pořadníky na její dodání jsou pěkně dlouhé…

Čekačky se prodlužují, nebudeme si lhát. Momentálně přijímáme poptávky, které jsme schopni řešit až na sklonku roku nebo na jaře 2023. Na novou solární sezónu ale budou lidé připraveni, takže je to relativně v pořádku. Samozřejmě pořadník vzniká, kdo pošle poptávku co nejdříve, ten bude mít na střeše domu novou fotovoltaiku dřív než někdo, kdo váhá a pošle poptávku třeba až do konce roku.

Máte nějaké poselství směrem k lidem, kteří fotovoltaiku zvažují?

Lidem fotovoltaiku přesvědčením nevnucuji. Musí sami pochopit, kde je možné do budoucna ušetřit, jak fungují obnovitelné zdroje energie a proč se jim věnovat. Ještě nedávno se náklady spojené s instalací fotovoltaické elektrárny vrátily uživateli až za 8 – 10 let. Nyní je to 4 – 5 let. To je asi jeden z nejdůležitějších údajů. Elektřina zdražuje tak prudce, že fotovoltaika je východisko z těch nejlepších. Přibližně za půl roku (bohužel přechodně i déle) máte přímo v domě zařízení, se kterým se zdražování efektivně postavíte. Sám mám na domě fotovoltaiku již 15 let a neměnil bych, jsem s ní velmi spokojený.

Moc děkuji za rozhovor, ať se daří.

Také děkuji, mějte se pěkně.


Instalujeme po celé
České republice


Instalujeme FVE po celé České republice


Nezávazná poptávka fotovoltaiky

Chcete realizovat fotovoltaickou elektrárnu pro váš rodinný dům? Nabízíme nezávaznou konzultaci zdarma. Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.