Malí výrobci elektřiny z fotovoltaiky vydělají od nového roku více na prodeji přebytků

Pro malé výrobce elektřiny z fotovoltaiky vzniká šance přivydělat si na prodeji přebytků. Novela vyhlášky č. 408/2015 Sb. o Pravidlech trhu s elektřinou, kterou 6. 12. 2022 schválila Rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ), umožní od nového roku sdílení elektřiny u bytových domů. Musí však být splněny nové podmínky.

Vůbec nejdůležitější je povinnost provozovatele distribuční sítě přidělit tzv. výrobní EAN i výrobnám bez licence na výrobu elektřiny. Malé výrobny elektřiny z obnovitelných zdrojů (typicky fotovoltaiky) tak budou moci prodávat přebytky do distribuční sítě jednoduše a výhodně.

Ptáte se, co je to ten EAN? EAN je osmnáctimístný číselný kód, který identifikuje odběrné místo. EAN má dva typy. Zaprvé rozlišujeme tzv. spotřební EAN. Přiřazuje se všem odběrným místům a je určen pro odběr elektřiny z distribuční sítě. Zadruhé definujeme tzv. výrobní EAN. Slouží k dodávkám elektřiny do distribuční sítě nezávisle na spotřebním EANu.

V praxi to znamená, že pokud má zákazník pouze spotřební EAN, může přebytky prodávat pouze obchodníkovi, od kterého zároveň elektřinu nakupuje. Obchodník zpravidla nabídne fixní výkupní cenu, která je nižší než aktuální spotová cena. S oběma EANy si ale zákazník může vybrat obchodníka, kterému přebytky prodá. Výsledný prodej přebytku tak proběhne za mnohem atraktivnější spotovou cenu.

Nově tedy platí, že pokud zákazník (bez ohledu na licenci nebo instalovaný výkon výrobny) požádá provozovatele distribuční soustavy o registraci výrobního EANu, distributor musí předávací místo vždy registrovat a udělit výrobní EAN. A prodej přebytků za lepší ceny tak má zelenou. Kdykoliv se nám ozvěte s dotazy, pokud chcete něco vysvětlit, nebo máte zájem o fotovoltaiku pro váš dům.


Instalujeme po celé
České republice


Instalujeme FVE po celé České republice


Nezávazná poptávka fotovoltaiky

Chcete realizovat fotovoltaickou elektrárnu pro váš rodinný dům? Nabízíme nezávaznou konzultaci zdarma. Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.

Tato stránka je chráněna systémem reCAPTCHA od Google s ochranou soukromí a podmínkami používání.