3 typy fotovoltaických panelů – jaké jsou jejich výhody?

Fotovoltaické panely nabízejí domácnostem velkou míru energetické soběstačnosti. Na světě se tak výrobou solárních panelů zabývají již stovky firem. Drtivá většina fotovoltaických panelů však spadá do tří základních kategorií. Který z typů fotovoltaických panelů bude nejlepší pro váš dům? 

FVE s akumulací do baterií

Rozumná volba
  1. Nezávazná kalkulace
  2. kompletní projekt a zajištění povolení
  3. Vyřízení státní dotace
  4. Montáž a zapojení bez starostí

  Naše nabídka   
Monokrystalické solární panely

Tyto solární panely na první pohled poznáte podle černé barvy. Vyrábějí se řezáním tenkých plátků (waferů) z jednoho jediného krystalu křemíku, což jim propůjčuje některé výhodné vlastnosti, ale také to znamená nejnáročnější výrobu.

Ze všech typů fotovoltaických článků má ten monokrystalický největší účinnost – kolem 20 % (za ideálního osvětlení ve správném úhlu). Náročnější výroba se promítá do vyšší ceny, i když v poslední době se díky technologickému pokroku pořizovací náklady docela srovnávají.

Monokrystalické solární panely doporučujeme pro střechy s omezenou plochou, které ovšem nabízejí velmi dobrou orientaci vůči slunci. V takových podmínkách dodají nejvyšší výkon ze všech typů solárních panelů.Polykrystalické (multikrystalické) solární panely

Wafery polykrystalických panelů se řežou z bloku, ve kterém je srostlé větší množství menších křemíkových krystalů. Výroba těchto článků není tak náročná a s úspěchem využívá i odřezků z výroby monokrystalických fotovoltaických panelů. Tyto typy fotovoltaických panelů jsou charakteristické modrou barvou.

Polykrystalický solární panel sice při ideálním osvětlení nabízí efektivitu zhruba 15 až 17 %, jeho nespornou výhodou ale je, že díky komplikovanější struktuře lépe zachytí světlo přicházející z ostřejších úhlů. Jeho výkon je tak lépe rozložen v čase během dne.

Pokud vaše střecha neumožňuje ideální nasměrování panelů proti slunci, je dost možné, že se vám vyplatí právě polykrystalické panely. Tyto fotovoltaické panely složené z velkého množství různě orientovaných křemíkových krystalků lépe zpracují rozptýlené světlo za špatného počasí nebo odražené světlo v hustší zástavbě. Poskytují také stabilnější výkon během dne.Amorfní fotovoltaické panely

Třetí skupinu fotovoltaických panelů tvoří takzvané “tenké vrstvy”, z nichž nejznámější je amorfní křemíkový panel. Jedná se o tenký film polovodivé látky (řečený amorfní křemík, slitina kadmium – telur nebo slitina měď – indium – galium – selen), který se nanáší na pevný povrch (sklo, plast, kovy).

Amorfní fotovoltaický panel funguje sice s nejnižší efektivitou (kolem 11 %), ale jeho výhodou je minimální tloušťka a hmotnost. Nejen, že je možné transparentní amorfní panely vrstvit na sebe tak, že každý z nich zachytí jinou vlnovou délku světla, ale hlavně jejich nízká hmotnost dovoluje velmi flexibilní instalaci.

Amorfní fotovoltaické panely se nejlépe hodí do velkých průmyslových komplexů, kde by krystalické verze kvůli větší hmotnosti příliš zatěžovaly lehké konstrukce střech výrobních hal. Tento typ fotovoltaických panelů je vhodný i pro rodinné domy s velkou střechou, která neposkytuje ideální orientaci vůči slunci (amorfní vrstva velmi citlivě reaguje na rozptýlené světlo) a zpravidla se uplatní také ve všech mobilních instalacích, jako jsou hausbóty, obytné karavany a podobně.


  chci zpracovat nezávaznou analýzu