Fotovoltaika | Produkt

Jak na výkup přebytků elektřiny z fotovoltaiky?

28. července 2023

Vyrábíte díky své fotovoltaické elektrárně dostatek elektřiny pro vlastní použití a ještě byste rádi z nadbytečné výroby něco měli? V BCE vám rádi poradíme, jak s výkupem začít, na co se připravit a koho oslovit.

Kalkulace - ilustrativní obrázek

Elektřina vám může vydělávat

Výběr společnosti, která vám nabídne nejlepší možné podmínky pro výkup elektřiny z fotovoltaiky, je klíčový. Základem je odkup bez dalších podmínek (například zpětný odběr energie), výkup ze všech dostupných zdrojů a transparentní, fixované a předem sjednané ceny.

Na českém trhu působí několik společností. Na první pohled jsou ceny podobné, ale liší se služby, fixace, zákaznický servis nebo právě podmínky, které podmiňují výhodné financování odběrem elektřiny za částku, která se zákazníkům nevyplatí. Před podpisem smlouvy doporučujeme konzultaci nebo vlastní propočet všech nákladů a výnosů.

V BCE vám rádi pomůžeme. S několika společnostmi dokonce spolupracujeme a můžeme se za jejich poctivý přístup zaručit. Jednou z nich je Entri. Dlouhodobě totiž nabízí vyšší ceny než konkurence (více než 2000 Kč za MWh při současných cenách, kolem 2150 Kč za MWh s fixací). Chcete-li přesné částky, stačí údaje zadat do kalkulátoru, který vám vypočítá konečný finální zisk.

 

Kdo vykupuje přebytky elektřiny?

Společnosti Entri pochopitelně není na trhu sama, na přetky elektřiny se zaměřuje i celá řada dalších (řazení podle ceny za MWh):

 • Pražská plynárenská
 • Centropol Energy
 • E.ON
 • Armex Energy
 • Nano Green
 • Tedom energie
 • SolidSun

 

Jak probíhá výkup elektřiny?

Přes léto je množství vyrobené elektřiny díky slunečnému počasí oproti zimním měsícům mnohem vyšší (různí se i síla slunečního záření v rámci ČR). Máte dvě možnosti. Buď si přebytky uchováte na přelom roku, kdy kvůli sněhu, dešti nebo mlhám fotovoltaický systém funguje zhruba jen z 10 %, nebo energetické přetoky dáte do oběhu, prodáte a zpeněžíte.

Pokud jste zvolili druhou variantu, stojí před vámi další čtyři varianty:

 • Zadarmo – bez smlouvy na výkup přebytků.
 • Spotový trh – možnost prodeje na okamžitém (spotovém) trhu s podmínkou nákupu elektřiny.
 • Fixní cena – smlouvou podmíněná částkou za každou prodanou kWh.
 • Virtuální baterie – přebytky putují do distribuční sítě, můžete je ale průběžně načerpat zpět za předem smluvené ceny.

 

Podnikáte? Možná ano

Fotovoltaické systémy (devatero pro FVE) s výkonem nad 10 kW vás zařadí do kategorie „podnikatel v energetice“. V ten moment budete potřebovat licenci vydanou ERU (Energetický regulační úřad), vzniká vám povinnost zřídit si živnostenské oprávnění a při výnosu z výkupu elektřiny z FVE nad 30 tisíc korun zisky zdanit. Více informací o možnostech a podmínkách přeprodeje najdete tu.

 

Ukázka realizace - 448 KWp Akumulace Do Baterií

Pomocná ruka v BCE

BCE není jen o montáži fotovoltaiky. Zajímáme se o systémy FVE, o ceny, fixace i cestu vyrobené elektřiny. Neváhejte se na nás obrátit. Vysvětlíme, navrhneme řešení, zastoupíme vás na úřadech, zajistíme servis a pravidelný dohled na tím, jestli vše jede na jedničku. Bez elektřiny to nejde, ale neznamená to, že musíte tolerovat aktuální podmínky a vysoké ceny.

 

Nezávazná poptávka fotovoltaiky

Chcete realizovat fotovoltaickou elektrárnu pro váš rodinný dům? Nabízíme nezávaznou konzultaci zdarma. Zanechte nám na sebe kontakt a my se vám ozveme.

  Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

  Instalujeme po celé ČR!

  Mapa realizací fotovoltaických elektráren BCE