Telefon: +420 774 877 469 bce@bce.cz
Fotovoltaika | Fotovoltaika v zimě | Produkt

Funguje fotovoltaika v zimě? Kolik vyrobí elektřiny?

20. února 2020

Ideální podmínky pro výrobu elektrické energie ze slunce si není těžké představit – vrcholící léto, slunce vysoko nad hlavou, jasná obloha… podle této logiky by pak příchod zimy znamenal půl roku paběrkování. Fyzika se na to ale dívá jinak a my děláme vše pro to, aby pracovala pro nás.

Vyrábějte si elektřinu celoročně

  1. Nezávazná kalkulace
  2. Kompletní projekt a zajištění povolení
  3. Vyřízení státní dotace
  4. Montáž a zapojení bez starostí

Proč v zimě pracují panely efektivněji

Málo naplat – sluníčka máme v našich podmínkách přes zimu málo. Dny jsou krátké a navíc bývá většinou zataženo. Zimní provoz fotovoltaiky má ale jednu paradoxní výhodu, takzvaný záporný teplotní koeficient. Klesající účinnost při vysoké teplotě, která trápí provozovatele na jihu Evropy, se v chladu projevuje jako účinnost rostoucí. Vyšší efektivita výroby tak v zimě částečně kompenzuje menší přísun světla.

Sklon a orientace solárních panelů jako celoroční kompromis

Největší intenzitu nabízejí sluneční paprsky v létě v pravé poledne. Z logiky věci by se pak měly fotovoltaické panely montovat ve vodorovné poloze, je to tak? Není.

Sklon zhruba 30 stupňů a vhodně zvolená orientace ke světovým stranám mají za úkol něco jiného, než strhnout během letního poledne všechny rekordy – mají rozložit výrobu elektrické energie během dne a v roce tak, abychom jí maximum využili bez přebytků. Třicetistupňový náklon v létě pomáhá vyrobit víc energie z rána a k večeru a nadto dovolí panelům vyrobit důstojné množství elektřiny i během zimy.

Správná instalace fotovoltaiky na střechu je tak větší věda, než by se zdálo. O důvod víc přenechat ji profesionálům.

Rozptýlené světlo – taky světlo

Nemají ho rádi fotografové a lyžaři – protože nevrhá stíny. Dokonce ani majitelé fotovoltaických panelů z monokrystalického křemíku, protože jim nevyhovuje pro výrobu elektřiny. Je to světlo rozptýlené v mracích a v atmosféře.

I během letního dne s čistou oblohou tvoří rozptýlené paprsky určitou složku světla, protože jinak bychom byli ve stínu slepí. Při zatažené obloze ovšem rozptýlené světlo dominuje. Určitě je dobré vědět, že ani tímto světlem fotovoltaika nepohrdne, i když z něj samozřejmě vyrobí jen omezené množství energie.

Sníh a námraza většinou nevadí. Většinou.

Sklon panelů a jejich hladký povrch v lepším případě způsobí, že po nich sněhové vločky sklouznou. Jejich tmavá barva potom reaguje na první sluneční paprsky tím, že se na povrchu trochu ohřejí a zbavují se částečné pokrývky třeba i lépe než okolní střecha.

V horských podmínkách a na vysočině je ale potřeba přemýšlet jinak a riziku půlmetrových sněhových peřin přizpůsobit samotnou instalaci. Více o boji se zimním nadělením si povíme v dalším článku.

Shrnutí a závěr

V zimních měsících fotovoltaické panely pracují zhruba na 20 % výkonu. Není to žádná paráda, ale ani důvod, abychom je třeba zakrývali kvůli ochraně před sněhem a ledem. Úhrnem všech slunečných dní v roce stále spadáme do oblasti, kde se provoz fotovoltaiky vyplatí.