Ostrovní systém – vyplatí se? Komu je určen?

Ostrovní systém představuje určitý extrém v oblasti energetické soběstačnosti, kdy se dům nebo domácnost musejí obejít zcela bez připojení k síti, takzvaně off-grid. Pojďme si povědět, proč je o ostrovní fotovoltaické elektrárny takový zájem, a proč je jen minimum lidí skutečně využije.


Co je to ostrovní systém?

Život na ostrově znamená odříznutí od veškerého připojení ke zdrojům lidské civilizace. Právě představa o životě Robinsona tak dala název ostrovnímu systému, který využívá jen tolik energie, co si sám vyrobí.

Pokud představu rozšíříme ještě o vlastní zdroj vody a soběstačné nakládání s odpady, dostaneme takzvaný ostrovní dům.Komu je ostrovní systém určen?

Život v naprosté izolaci si na Zemi už jen tak nedopřejete. Možná na polární stanici, vysokohorské chatě nebo v hájovně uprostřed zákonem chráněného lesa, kam není možné zavést elektřinu z nejbližší obce. Všude tam lze ostrovní FVE naplno využít, protože vám nakonec ani jiná možnost nezůstane.

Současná úroveň technologií, zejména pak kapacita a cena baterií, ale znamenají, že budete svoji spotřebu muset omezit na minimum a při vyčerpání kapacity baterií používat benzínovou elektrocentrálu.

Proč se dnes ostrovní systém zatím nevyplatí?

Ostrovní systém pro plnohodnotně fungující domácnost je velice drahý a ve svém důsledku tak neznamená úsporu nákladů. Kvůli nutnosti zálohy elektrocentrálou navíc není nijak zvlášť ekologický.

V našich zeměpisných šířkách fungují fotovoltaické panely půl roku s omezeným výkonem. Samozřejmě je to tentýž půlrok, kdy je potřeba více svítit a třeba i topit. Překlenout toto období jen s využitím baterií nelze, nebo by se jednalo o nereálně drahý projekt.

Výpadky nebo kolísání napětí nejlépe řeší takzvaný hybridní systém

Nejčastěji se na ostrovní systém ptají lidé s častými výpadky elektřiny nebo v místech, kde silně kolísá napětí. A je to pochopitelné, protože tím řada domácích spotřebičů trpí, nebo alespoň opakovaně vyžadují nastavování.

V tomto případě nebo i v momentě, kdy pouze toužíte po minimalizaci vlastní uhlíkové stopy, každopádně doporučujeme hybridní FVE, která přepíná mezi solárními panely, baterií a síťovým připojením podle aktuální situace, a zejména tak chrání citlivou elektroniku před kolísáním a výpadky napájení.

Shrnutí a závěr

Pořízení ostrovního systému má opodstatnění jen v místech zcela bez přístupu k síti. Ve svém důsledku jde o zajištění přežití a základních potřeb, ekologicky ani ekonomicky zatím nemá význam.

V místech, kde je síťové připojení k dispozici alespoň část dne, se nejlépe vyplatí hybridní systém. Ochrání elektroniku, zajistí větší pohodlí a pomůže snížit náklady i uhlíkovou stopu.